kołpaki do auta

Kołpak samochodowy, kołpaki w każdym rozmiarze

Oceń produkt

Dobór właściwych kołpaków do samochodu

Felgi stalowe pomimo swojej niewątpliwej wytrzymałości, często nie wyglądają byt estetycznie. Zdarza się, że odpada od nich farba, pokrywają się rodzą, lub nieco się wgniatają. Prostym i niedrogim sposobem jest zakup kołpaków celem zakrycia niedoskonałości. Co więcej kołpaki samochodowe występują w różnych kolorach i stylach, więc od nas zależy jak chcemy by wyglądały nasze koła. Warto jednak zwrócić uwagę jak wygląd kołpaków komponuje się z całościowym wrażeniem naszego samochodu.

Poprawa ogólnego wyglądu samochodu

Jeżeli chcemy niewielkim kosztem podnieść jakość wyglądu naszego samochodu, kołpaki samochodowe mogę okazać się idealnym rozwiązaniem. Ich różnorodność stanowi tutaj zaletę. Nie ważne czy naszym celem jest zakrycie niedoskonałości samochodu, czy zmiana stylu na przykład na sportowy. Ich zastosowanie i właściwy dobór pomoże poprawić wygląd nawet nieco starszego samochodu.

Funkcja ochronna kołpaków

Kołpaki chronią felgi oraz zacisk hamulcowy przez znacznym zabrudzeniem. Dzięki nim do felgi przedostaje się mniejsza ilość zanieczyszczeń takich jak piasek lub sól drogowa. Zastosowanie kołpaków przyczynia się więc do utrzymania elementów koła w dobrym stanie.

Trudny wybór: kołpaki czy felgi aluminiowe

Pierwszym elementem przemawiającym za zastosowaniem kołpaków jest ich uniwersalność. Możemy dobrać odpowiedni model w zależności od tego jakim samochodem się poruszamy oraz na jakim stylu nam zależy warto jednak mieć na uwadze, że nie każdy kołpak będzie nadawał się do zastosowania w naszym pojeździe o czym piszemy dalej. Nie bez znaczenia jest fakt, że dobrze dobry kołpak zakryje zadrapania, rdzę lub zagniecenia felgi czyniąc samochód wizualnie atrakcyjniejszym.

Argumentem przemawiającym jednak za felgą aluminiową jest jej wysoka jakość wykonania oraz trwałość. Niestety idzie to w parze z wysoką ceną. Dlatego też powstały kołpaki imitujące felgi aluminiowe. Możemy się więc spotkać z tańsza wersją uniwersalną kołpaków. Wersja dedykowana przez danego producenta z pewnością będzie droższa, jednak też trwalsza i ładniejsza.

Niestety niekiedy może zdarzyć się nam zgubienie kołpaka na zakręcie lub po najechaniu na dziurę w drodze. Niektórzy przezorni kierowcy wzmacniają mocowanie używając opaski zaciskowej, co jednak nie wygląda zbyt estetycznie, dlatego więc zaleca się użycie kołpaków lepszej jakości.

Trudny zakup kołpaków?

Nie do końca, jednak warto mieć na uwadze kilka kryteriów. Pierwszym kryterium będzie zapewne cena. Jak można się domyślać tanie, marketowe kołpaki nie będą zachwycać trwałością i wyglądem, a na dodatek może zdarzyć się nam ich szybkie zgubienie w trasie. Dlatego warto udać się do sprawdzonego i renomowanego sklepu celem zakupu nieco droższego modelu.

Kolnym kryterium jest rozmiar, czyli średnia wewnętrzna felg, która w tym przypadku ma największe znaczenie. Musimy więc dobrać go do wielkości felgi, zaś najprostszym wyjściem będzie odczytanie rozmiaru z opony. W przypadku kołpaków mocowanych na śrubach koniecznie sprawdźmy też ilość i rozstaw śrub. Inaczej kołpak po prostu nie będzie pasował. Istnieją też kołpaki mocowane na wcisk, tańsze, bardziej wszechstronne, lecz podatne na uszkodzenie lub zgubienie.

Zadbajmy o kołpaki

Kołpaki niestety zachodzą różnymi rodzajami zabrudzeń, a ich długie pozostawianie bez pielęgnacji skutkuje powstaniem trwałych śladów. Myć możemy je myjką ciśnieniową (uważajmy na uniwersalne aby nie odpadły), albo szczotką i wodą z dodatkiem środka czyszczącego.

Gdzie zakupić dobre kołpaki ?

Jak wspomnieliśmy warto udać się do sklepu cieszącego się dobrą opinią (np. Autofit), zapytać o poradę i wybrać właściwy rodzaj kołpaków, kierując się dodatkowo własnym gustem. Do wyboru są kołpaki w różnych wzorach i kolorach, na przykład srebrne, czarne, grafitowe i inne. Dodatkowym atutem jest fakt iż dostępny do zakupu jest kołpak w każdym rozmiarze. Dlatego niezależnie jakim samochodem dysponujemy, możemy dobrać odpowiedni produkt.

Kołpaki możemy zakupić też w marketach lub stacjach benzynowych, jednak ich jakość i cena może pozostawiać wiele do życzenia.

Podsumowując

Do dyspozycji kupującego jest prawdziwy ogrom wzorów kołpaków, szczególnie tych uniwersalnych. Warto jednak dobrze przemyśleć zakup i udać się do właściwego sklepu oferującego dobrej jakości i atrakcyjne cenowo kołpaki w każdym rozmiarze.

Jak zawsze mamy tutaj zależność: kołpaki tańsze ale mniej trwałe, wykonane często z cieńszego plastiku i podatne na wypadnięcie oraz solidnie wykonane, trwalsze, atrakcyjniejsze, choć nieco droższe. Wybór należy do ciebie.